Tuesday, August 26, 2014

Ciasto ze śliwkami, bezą i kruszonką



Nie wiem jak Wy ale ja uwielbiam sezonowe warzywa i owoce. Ponieważ sezon na śliwki w pełni polecam wam ciasto ze śliwkami, bezą i kruszonką. Przepis na półkruche ciasto dostałam od mamy ponieważ ona, jak każda mama wszystko robi najlepsze:) Można je robić nie tylko ze śliwkami. Idealnie nadaje się również do szarlotki czy sernika. Ja dzisiaj wykorzystałam je w połączeniu z soczystymi śliwkami oraz bezą.

Składniki na ciasto:
2 szklanki mąki
1 jajko
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 szklanki cukru drobnego (do wypieków)
1/2 kostki margaryny (najlepiej Kasi)
1 łyżka gęstej śmietany 18%
szczypta soli
1 łyżka smalcu (opcjonalnie)
kakao (do posypania ciasta przed pieczeniem)

Pozostałe składniki:
700 g śliwek
120 g cukru (podzielone na 60 g + 60 g)
20 g kaszy manny
2 białka
1 budyń śmietankowy
odrobina wody

Do garnka lub głębokiego rondla wkładamy wydrylowane i pokrojone na mniejsze kawałki śliwki i cały czas mieszając prażymy z odrobiną wody. Gdy śliwki rozmiękną można je odrobinę zblendować. Po około 10-15 minutach gotowania dodajemy 60 g cukru oraz kaszę mannę. Wymieszaną masę śliwkową gotujemy, mieszając żeby się nie przypaliła do momentu aż zgęstnieje. Odstawiamy do wystygnięcia.

Na stolnicy przesiewamy wszystkie suche składniki. Dodajemy pokrojoną, schłodzoną margarynę i drobno siekamy. Następnie dodajemy pozostałe składniki tj. roztrzepane jajko, śmietanę oraz opcjonalnie, jeśli posiadacie, łyżkę smalcu. Wszystkie składniki energicznie zagniatamy aby ciasto nie zagrzało się od ciepła naszych rąk. Ciasto dzielimy na dwie części w proporcjach 3/4 i 1/4. Mniejszą część wkładamy do zamrażalnika a większa do lodówki. Ciasto najlepiej przygotować sobie dzień wcześniej. 
Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami "Kiciusia" czyli miksera Kitchen Aid polecam przygotowanie w nim ciasta kruchego. Bardzo dobrze łączy składniki suche z margaryną lub masłem i szybko wyrabia ciasto.

Po schłodzeniu ciasta, wykładamy nim wysmarowana wcześniej formę. Ja korzystałam z tortownicy o średnicy 24-25 cm. Ciasto nakłuwamy widelcem i posypujemy kakaem, Zapobiega to przesiąkania soku z owoców do spodu ciasta. Tak przygotowana formę wkładamy na 15 minut do lodówki lub do zamrażalnika jak w przypadku tarty czekoladowej. Jeśli nie chłodzimy ciasta w zamrażalniku to wykładamy na wierzch ciasta arkusz papieru do pieczenia i wysypujemy obciążenie. Może nim być np. fasola lub specjalne ceramiczne kulki do pieczenia. Wstawiamy ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Po 6-7 minutach ściągamy obciążenie i pieczemy jeszcze przez 10 minut. Ciasto należy obserwować aby za bardzo się nie przypiekło.

W szklanej lub metalowej misce ubijamy białka na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo po łyżce cukier. Gdy białka zaczynają błyszczeć dodajemy budyń. 

Na podpieczony spód wykładamy najpierw ostudzoną masę śliwkową, później ubite białka a na koniec ścieramy  na tartce o grubych oczkach zamrożone wcześniej ciasto. Wkładamy do piekarnika i pieczemy 40 minut. Pierwsze 30 minut pieczemy używając programu "góra- dół" pozostałe 10 minut tylko podpiekamy spód ciasta. Upieczone ciasto posypujemy cukrem pudrem i dekorujemy śliwkami.













Sunday, August 24, 2014

Czekoladowa tarta z dżemem wiśniowym, crème pâtissière i owocami



Pomysł na przygotowanie tarty powstał z połączenia dwóch przepisów, które jakiś czas temu znalazłam w poszukiwaniu przepisu na idealne kruche ciasto czekoladowe oraz dodania szczypty własnej inwencji :). Przepis na kruche ciasto oraz porady, dzięki którym wychodzi pyszne odnalazłam na stronie http://kuchnialidla.pl/product/tarta-czekoladowa-z-konfitura-z-czarnej-porzeczki natomiast do przygotowania kremu budyniowego tzw. crème pâtissière inspirację zaczerpnęłam z bloga, którego często śledzę mianowicie http://madameedith.blogspot.com/2013/07/tarta-z-owocami-i-kremem-budyniowym.html

Składniki na kruche ciasto:
200 g masła (dobrze schłodzone)
6 żółtek
40 g kakao
60 g cukru pudru
300 g mąki
szczypta soli

Dodatki:
5 łyżek dżemu z wiśni


Mąkę, kakao i cukier puder przesiać przez sitko i wymieszać dobrze w misce. W drugim naczyniu roztrzepać żółtka. Na stolnicę wysypać suche składniki i dodać drobno pokrojone schłodzone masło. Następnie bardzo drobno posiekać masło z mąką. Jest to bardzo ważne ponieważ im drobniej je posiekamy tym szybciej wyrobimy ciasto. Czas wyrobienia w przypadku ciasta kruchego jest niemalże najważniejszy ponieważ nie lubi ono ciepła naszych dłoni i nie może się w nich "zagrzać". Do mąki z posiekanym już masłem dodajemy roztrzepane jajka, a następnie szybko i energicznie wyrabiamy ciasto. Z ciasta, w zależności od tego jakiej formy do tarty używamy tzn. okrągłej lub prostokątnej, formujemy kulę lub rulon, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na co najmniej godzinę. Dzięki dobremu schłodzeniu ciasto nie będzie kurczyło się podczas pieczenia. W czasie chłodzenia smarujemy formę masłem. Nie jest to konieczne jeśli posiadacie teflonową formę, którą osobiście bardzo polecam. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na stolnicy i wykładamy nim przygotowaną formę. Ciasto trzeba nakłuć widelcem w kilku miejscach. Tak przygotowaną foremkę z ciastem wkładamy do zamrażalnika na ok. 20 minut. Jest to doskonała alternatywa dla wstępnego pieczenia tarty z obciążeniem. Ciasto, prosto z zamrażalnika wkładamy do rozgrzanego do 180° piekarnika i pieczemy od 13 do 15 minut w zależności od tego jaki posiadamy piekarnik.
W trakcie pieczenia tarty w rondelku lub na patelni rozgrzewamy 5 łyżek ulubionego dżemu. Ja wybrałam wiśniowy ze spiżarni mojej mamy ponieważ są w nim duże kawałki owoców i nie jest bardzo słodki. Dżem doprowadzamy do wrzenia i gotujemy dosłownie kilka minut mieszając łyżką aby się nie przypalił. Na upieczoną tartę wylewamy gorący dżem i wkładamy do lodówki.

Składniki na crème pâtissière:
2 żółtka
50 g cukru pudru
2 płaskie łyżeczki mąki ziemniaczanej
2-3 krople aromatu waniliowego
175 ml mleka (zagotowanego)


W misce ucieramy żółtka, stopniowo, partiami dodając cukier puder. Następnie dodać mąkę ziemniaczaną oraz aromat waniliowy. Do powstałej masy, cały czas miksując, dolewamy powoli, cienką strużką, gorące mleko. Gdy wszystkie składniki dobrze się połączą przelewamy masę do rondelka i zagotowujemy do momentu osiągnięcia pożądanej przez nas konsystencji. Gotowy krem przypomina waniliowy budyń. Jeśli przygotowujecie tartę w większej okrągłej formie polecam przygotować krem z podwójnej porcji składników.

Na schłodzoną tartę z dżemem wylewamy przygotowany krem. Kiedy trochę ostygnie dekorujemy ulubionymi owocami. Ja wybrałam maliny i borówki ale mogą być to inne owoce. Całość możemy posypać do dekoracji cukrem pudrem i ozdobić listkiem świeżej melisy.

Oto efekt końcowy :)  

















 

Sunday, August 17, 2014

3… 2… 1… Start

Cytrusowe orzeźwienie







Składniki:
5 cytryn
1 pomarańcza
1 limonka
1 szklanka cukru
1 szklanka wrzącej wody
woda mineralna lub przegotowana (do rozcieńczenia w zależności od uznania)

Sposób przygotowania:

Z przygotowanych owoców wycisnąć sok i przelać go do większego dzbanka lub butelki. Gorącą wodę wlać do rondelka i rozpuścić w niej szklankę cukru. Przygotowanym z cukru syropem zalać sok wyciśnięty z owoców i wymieszać. Następnie rozcieńczyć wodą mineralną lub ostudzoną przegotowaną i wstawić do lodówki do schłodzenia.